: مغز زنان و مردان واقعا فرق داره؟

: درمیون همه جنبه های حقیقی فرق جنسیتا، این گفته که جنسیت بیولوژیک تعیین کننده جنسیت مغزه و از این روش رفتار، استعدادها و شخصیت رو شکل میده، دارای سابقه ای طولانی و جنجالیه. این تصور که مغز مردان “مذکر” است و مغز زنان “مؤنث” با احتمال خیلی کم به رقابت کشیده شده.

آخرین یافته های محققان در اندازه گیری و نقشه یابی تفاوتای مغز زنان و مردان با عنوان “فرق مغز زنان و مردان” در خاص نامه انجمن سلطنتی منتشر شده. یکی از مقالات منتشر شده در این خاص نامه، اصولی رو که خیلی از دیدگاهامون براساس اون بوجود اومده رو زیر سؤال می بره و با قاطعیت میگه که چیزی به عنوان “مغز مؤنث” و “مغز مذکر” موجود نیس.

یکی از نویسندگان به نام دافنا جویل (Daphna Joel) قبلا تحقیقی رو انجام داده که در اون ساختارها و ارتباطات مغزی حدود ۱۴۰۰ زن و مرد ۱۳ تا ۸۵ ساله رو بررسی و اعلام کرده که هیچ گونه فرق آشکاری بین مغز زنان و مردان موجود نیس. مغز افراد معمولا موزاییک منحصربفردی از ویژگیای مختلفه.

این ویژگیای منحصربه فرد رو نمیشه با استفاده ار اصطلاحات تخصصی زیست شناسی توضیح داد. منحصربه فرد بودن مغز آدما به دلیل تاثیر عوامل خارجی در تشکیل مغزه. این گفته حتی در بنیادی ترین مباحث هم صدق می کنه. مثلا میشه ثابت کرد که شاخه های سلولای عصبی و دوکای دندریتی مغزی با چگالی مردونه، خیلی راحت با القاء تنش ملایم طوری که بیشتر در مغز زنان دیده می شه تغییر شکل میده. جنسیت بیولوژیک به تنهایی نمی تونه دلیل فرق مغز افراد باشه، واسه فهمیدن به دلیل این تفاوتا باید چگونگی تاثیر گذاری، زمان تاثیر گذاری و شدت تاثیرگذاری عوامل خارجی بر تشکیل مغز رو بدونیم.

انعطاف پذیری مغز

این نظریه که مغز ما انعطاف پذیره و این انعطاف در تموم زندگی هست، یکی از بزرگترین یافته های محققان در ۴۰ سال گذشته بوده. تجربه های متفاوت -چه دراز مدت باشن و چه کوتاه مدت- موجب تغییر ساختار مغز ما می شن. هم اینکه مشخص شده که نگرشای اجتماعی و انتظارات تکراری می تونه چگونگی پردازش اطلاعات در مغز رو تغییر بدن. ساختارهای مغزی مربوط به ویژگیای رفتاری و مهارتای شناختی، بسته به زمان، مکان و فرهنگ و عوامل خارجی مانند دسترسی به آموزش، استقلال مالی و حتی رژیم غذایی فرق داره.

مهم بودن این یافته ها از اونجا ناشی می شه که هنگام بحث درمورد تفاوتای مغز زنان ومردان، اطلاع از جنسیت فرد به تنهایی کافی نیس. باید بدونیم که فرد در برابر کدوم یکی از عوامل تغییر دهنده مغز قرار داشته. حتی تجربیات بی ارزش ای مانند مدرسه، دانشگاه یا مشغول بودن به یه کار تموم وقت هم در آدمایی که تجربیات متفاوتی دارن اثرات متفاوتی بر مغز میذاره.

یه دیدگاه نوین

شاید اثبات اینکه مغز افراد رو نمیشه براساس جنسیت اونا به دو گروه مؤنث و مذکر تقسیم بندی کرد، دیدگاه ما نسبت به جنسیت رو به کلی عوض کنه. واقعا فرق جنسیت چه مفهومی داره؟ ممکنه تصور کنین جنسیت مذکر و مؤنث دو گروه به طور کامل متفاوت هستن. ویژگیایی که تو یه گروه هست اکثرا در گروه دیگه دیده نمی شه و میشه ویژگیای یه گروه رو براساس جنسیت پیش بینی کرد و برعکس. یا اینکه ممکنه تصور کنین که دونستن جنسیت فرد این امکان رو جفت و جور می کنه که با اطمینان زیادی کارکرد، واکنشا، تواناییا و پتانسیلای اون فرد رو پیش بینی کنین. اما الان میدونیم که موضوع فرق جنسیت به این سادگی نیس و این جور خیالات به دور از واقعیته.

بر خلاف کلیشه های عادی و ادعاهای داستان گونه به روشنی مشخصه که در مورد بخش بزرگی از ویژگیای فیزیولوژیکی اندازه شباهت زن و مرد بسیار بیشتر از فرق اونا هستش.

 به موازات این یافته ها که مغز ما موزاییکی از ویژگیای مختلفه، بررسی بیشتر از صد صفت رفتاری و شخصیتی که تصور می شد مختص یه جنس باشن نشون داده که اونا رو نمیشه در دو گروه جدا از هم قرار داد، بلکه همه به بهترین شکل ممکن تو یه گروه قرار می گیرن.

در کل مشخص شدن تفاوتای مغز زنان و مردان و رابطه اون با تفاوتای زن و مرد در هر بخش ای مثل رفتار نرمال و غیر نرمال، تواناییا، استعدادها و دست آوردها مهم بسیار زیادیه. حالا زمان اون فرارسیده س که از دیدگاه دو جنسیتی و جستجو به دنبال فرق مغز زن و مرد دست ورداریم و این مسئله رو با طرح یه سوال مفهومی تر و الهام بخش تر حل کنیم: چه چیز دلیل فرق مغز آدم ها شده؟

.

منبع :