: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : جمعه, ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ ۱۸:۳۳

عضو علی البدل سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با بیان اینکه تحریما در عمل در مورد نقل و انتقالات مالی، تأمین ماشین آلات، مواد اولیه و داروهای ساخته شده مشکلاتی ایجاد کرده، تأخیر بیمه ها در پرداخت بدهی خود به شرکتای داروسازی رو مشکل دیگه این صنعت گفت و از تأمین ۹۵ درصد نیاز کشور به دارو در داخل خبر داد.

محمود نجفی عرب در گفت گو با ایسنا، با اشاره به اینکه صنعت دارو هم مانند بقیه صنایع به دلیل تحریمای آمریکا در مورد نقل و انتقالات مالی دچار مشکلاتیه، گفت: این تحریما روی تأمین پول، ماشین آلات و تأمین کننده هایی که باید از اونا مواد لازم تولید یا داروی ساخته شده رو جفت و جور کنیم سایه انداخته.

 

ایشون با اشاره به اینکه اسماً می گن که در مورد تحریما واسه تأمین دارو و غذا مشکلی ایجاد نشده اما در عمل مشکلات هست، گفت: از طرف دیگه منابع بانک مرکزی هم بیشترً به صورت یوآن چینه و اگه بخواد به یورو تبدیل شه هزینه دیگری به شرکتا تحمیل می کنه.

 

تأخیر بیمه ها در پرداخت بیشتر از ۶,۰۰۰ میلیارد تومن بدهی

 

به گفته نجفی عرب، مشکلات مربوط به نبود پرداخت بدهی شرکتای داروسازی از طرف بیمارستانای دولتی و بیمه ها هم بازم باقیه و تأخیر در پرداخت اونا شرکتای داروسازی رو با مشکل مواجه کرده.

 

ایشون اضافه کرد: با در نظر گرفتن شرایط مالی بخشای دولتی به نظر می رسه در سال جاری هم این مشکلات ادامه داشته باشه و آثار نامطلوبی بر بخش دارو و لوازم پزشکی کشور داشته باشه.

 

عضو علی البدل سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران هم اینکه رقم بدهیای بخش دولتی رو ۶۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ میلیارد تومن در بخش دارو و در ۴۰۰۰ تا ۵,۰۰۰ میلیارد تومن در بخش لوازم پزشکی گفت و گفت که این ارقام همیشه بالا و پایین می شه.

 

نجفی عرب هم اینکه درباره اندازه تأخیر در پرداخت مطالبات این واحدها اعلام کرد: مثلا اسفند ماه سال گذشته بیمه سلامت و تأمین اجتماعی بدهی شهریور ماه داروخانه ها رو رو تسویه کردن. این موضوع هم اینکه باعث شده داروخانهای خصوصی در پرداخت بدهی شرکتای پخش هم دچار مشکل شن.

 

به گفته ایشون، مشکلات به وجود اومده به وسیله دیرکرد در پرداخت بدهیا از طرف بخش دولتی در داروخانهای دولتی بیشتره؛ چراکه پول و پله و سرمایه اونا به دلیل محدودیتا کمتره مطالباتی خود از بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت رو هم به موقع دریافت نمی کنن.

 

عضو علی البدل سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به اینکه این مشکلات در آخر به شرکتای داروسازی و لوازم پزشکی منتقل می شه، گفت: اهمیت لوازم پزشکی کمتر از دارو نیس؛ چراکه اگه منابع لازم این بخش به موقع پرداخت نشه، خیلی از اعمال جراحی دچار مشکل می شه.

 

نجفی عرب در ادامه با اشاره به تخصیص ۵۰۰ میلیون یورو از محل صندوق پیشرفت ملی و پرداخت این پول از طرف بانک مرکزی، گفت که حدود چهار ماه پیش بخشی از این پول به بیمه سلامت داده شد، اما اواخر اسفند ماه مطالبات مجموعه مؤسسات بخش دارو و لوازم پزشکی پرداخت شد که دلیل این تأخیر تا الان مشخص نشده.

 

تأمین ۹۵ درصد نیاز کشور به دارو در داخل

 

ایشون هم اینکه گفت که از جهت ریالی و حجمی به ترتیب ۷۰ و ۹۵ درصد نیاز کشور به دارو در داخل تأمین می شه.

 

عضو علی البدل سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در آخر بیان امیدواری کرد که در سال جاری مسئولان دولتی توجه بیشتری به بخش دارو و لوازم پزشکی دارا باشن که دست کم مشکلات داخلی نداشته باشیم.

 

.

منبع : beytoote.com