چقدر با خواص کنگر آشنا هستین و با شروع فصل بهار اونو در برنامه غذایی روزانه تون گذاشته اید؟ می دونستین کنگر دارای فواید سلامتی زیادی بوده و در درمان شکلای جور واجور مریضی ها خیلی خوبه.

نبض ما– کنگر در درمان شکلای جور واجور بیماریایی مانند یبوست، بیماریای کبد و کلیه، ناراحتی دستگاه گوارش، یرقان، بی اشتهایی، اسهال و استفراغ، معده درد و کم خونی کاربرد داره. کنگر باعث حذف سموم خطرناک از بدن و تنظیم سیستم گردش خون می شه. کنگر برگایی خاردار داره که هم به صورت خام  و هم به صورت پخته در شکلای جور واجور سوپا ازش استفاده می شه. در این مطلب با خواص کنگر و مضرات اون آشنا میشین.

روش مصرف دم کرده کنگر

برگ گیاه کنگر شامل اسید فنولیک، فلاونوئیدها (روتین، لووتیولین) است. هم اینکه شامل تانن، مواد شکری، پروتامین A و چندین نوع آنزیمه که همه واسه بدن به درد بخور هستن. گیاه کنگر رو بعضی وقتا به صورت دم کرده و چای و  یا  به صورت کپسول واسه درمان بیماریای کبد مانند آسیب کبدی، سیروز، هپاتیت و زردی استفاده می کنن.

خواص کنگر در فشار خون

طبق تحقیقات خواص کنگر در کنترل چربی خون هم دیده شده، چون که با مصرف این گیاه مقادیر تری گلیسیرید و کلسترول در خون کم میشه و به خاطر همین در درمان آترواسکلروز هم خوبه. علاوه بر این، تحقیقات علمی ثابت می کنه که مواد موجود در گیاه کنگر از اکسیداسیون کلسترول مضر جلوگیری کرده و در کاهش فشار خون در بیماران با فشار خون بالا تاثیر گذاره.

هم اینکه از عصاره کنگر واسه بیماریای قلبی استفاده می کنن چون عصاره کنگر، در باز شدن رگا و پاکسازی اون از تجمع چربی ها تاثیر گذاره. هر چند ممکنه مصرف کنگر در بین افراد زیاد عادی نیس اما خاصیت درمانی این گیاه به اندازه ای بالا هستش که در صورت مصرف به تموم خواص معجزه آسای اون میشه فهمید.

خواص کنگر در دستگاه گوارش

مصرف کنگر باعث جذب مواد مغذی از غذا و هضم چربی می شه و می تونه واسه یبوست به وجود اومده به وسیله کارکرد ضعیف کبد استفاده بشه. علاوه بر این، این گیاه دارای املاح ضعیف دیورتیکه و می تونه از افزایش اندازه اسید اوریک در خون جلوگیری کنه،  پس گیاه دارویی مفیدی در درمان مشکلات روماتیسمی مانند استئوآرتریته.

تحقیقات نشون میده که عصاره گیاه کنگر، از راه دهن می تونه علائم سوء هاضمه مانند تهوع، استفراغ و درد معده رو کاهش داده و فرد حدودا پس از دو تا هشت هفته، خوب میشه.

مصرف کنگر می تونه به اندازه کمی کلسترول لیپوپروتئین یا  کلسترول “بد” رو در آدمایی که کلسترول بالا دارن کم کنه و مریض پس از شش تا دوازده  هفته پس از  مصرف این گیاه،  آثار بهبودی رو می بینه.

کنگر داروی موثر گیاهی واسه رفع سوء هاضمه، از دست دادن اشتها ، مشکل نعوظ ،گاز روده، خلط، سندرم روده تحریک پذیر، کلسترول بالا، چاقی و نقرس استفاده می شه.

تحقیقات نشون میده که ماده شیمیایی سینارین موجود در گیاه کنگر، در رفع سوء هاضمه اثر بخشه.

طبع کنگر خشک وگرمه و مصرف اون همراه با ماست، دلیل یه جور تعادل در اون می شه. مصرف ماست و کنگر به خصوص واسه افراد گرم مزاج بسیار مناسبه و پتاسیم موجود در اون در ترکیب با ماست، خوب جذب بدن می شه.

به چه دلیل زنان باردار نباید کنگر بخورند

مصرف کنگر واسه زنان باردار و یا شیرده پیشنهاد نمی شه و در صورت مصرف، بهتره که اونو با احتیاط مصرف کنن،  چون گیاه کنگر ممکنه بر اندازه و کیفیت شیر مادر اثر داشته باشه.

دلیل تاثیر گذاری گیاه کنگر بر شیر مادر، مواد موجود در برگای این گیاه ممکنه در رنگ، بو و طعم شیر اثر داشته باشه و اینطوری، ممکنه نوزاد شیرخوار، از خوردن شیر مادر جلوگیری کنن. بنابران زنان باردار، بهتره قبل از مصرف کنگر چه به صورت خام و یا پخته، با دکتر خود مشورت کنن تا مشکلی ایجاد نشه.

مضرات کنگر

گیاه کنگر خواص زیادی واسه درمان شکلای جور واجور بیماریا داره و از درصد بالایی از ایمنی و سلامت برخورداره. این گیاه رو به صورت مکمل هم میشه استفاده کرد و از فایده های درمانی اون بهره برد.  اما بعضی از مضرات اون عبارتند از:

ایجاد حساسیت: مصرف کنگر، در بعضی از افراد، می تونه مشکلات جانبی مانند گاز معده، ناراحتی معده و اسهال بسازه. هم اینکه مصرف برگای کنگر  ممکنه واکنشای آلرژیک بسازه. آدمایی که در خطر بیشتر واکنشای آلرژیک قرار دارن، کسائی هستن که به گیاهانی مانند گیلاس و بقیه گیاهان مشابه حساس هستن.

هشدارها خاص:

بارداری و شیردهی: در صورت حاملگی یا شیردهی اطلاعات کافی درباره ایمنی مصرف گیاه کنگر موجود نیس. به خاطر همین پیشنهاد می شه که مصرف کنگر رو در دوران بارداری مصرف نکنین.

انسداد مجاری صفراوی:  یکی از نگرانیای مربوط به مصرف گیاه کنگر، افزایش جیوه صفراویه که ممکنه  مریضی انسداد مجاری صفراوی رو بدتر کنه. اگه اینجور مشکلی دارین، قبل از مصرف کنگر با دکتر خود مشورت کنین.

آلرژی به گیاهان در رابطه:  گیاه کنگر از نظر نوع گیاهی، با گیاهان  و میوه های دیگری مشابهه و آدمایی که واکنشای آلرژیکی به گردو، گل داودی، گیلاس، گلابی و مثل این میوه ها دارن، بهتره قبل از مصرف کنگر، احتیاط کرده و با دکتر مشورت کنن.

سنگای صفراوی: مصرف کنگر ممکنه با افزایش ترشحات صفراوی در رابطه بوده و ممکنه سنگای صفراوی زیادتر شده و طول درمان طولانی تر شه.

تیم ترجمه نبض ما

مصرف کنگر مضره؟

۴.۵ (۹۰%) ۲ رای

ادامه خوندن

.

منبع : nabzema.ir