مصرف مکملا در کاهش کلسترول موثره؟

مصرف مکملا در کاهش کلسترول موثره؟

کلسترول LDL یا (Low-density lipoprotein or) نوع بد کلستروله . در واقع وقتی که یه فرد میگه کلسترول دارم منظور اینه که نوع کلسترول LDL خون اون بالاست. این نوع کلستروله که خطر دچار شدن به بیماریای قلبی رو بالا می بره. کلسترول  LDL در رگای خونی فرد ساخته می شه و با بقیه مواد ترکیب می شه و مخاط و پوشش داخلی سخت و سفتی رو در رگها بوجود میاره که به اون پلاک می گن. این پلاکا منتهی به باریک شدن عروق و رگا می شه و در نتیجه خون کمتری به قلب می رسه که این خطر حملات قلبی در افراد رو زیاد می کنه. واسه کاهش کلسترول بد یا همون LDL مصرف بعضی مکملای غذایی پیشنهاد می شه ولی واقعا این مکملا تاثیرگذارند؟ در زیر بعضی از مهمترین اونا رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم.

نقش سویا در کنترل کلسترول

مصرف روزانه پروتئین سویا در کاهش کلسترول بد و یا LDL نقش داره اما اثر اون خیلی کم و در حد ۳% است و واسه اینکه این اثر کم رو هم داشته باشه باید بیشتر از نصف پروتئین مصرفی شما رو تشکیل بده. با نبود مصرف گوشتای چرب و لبنیات پرچرب کاهش بیشتری رو در کلسترول خود مشاهده می کنین.

نقش چای سبز در کاهش کلسترول

در مورد تاثیر نقش چای سبز در کاهش کلسترول تحقیقات کافی موجود نیس. اما چای سبزاز جنبه های دیگه می تونه واسه شما به درد بخور باشه. مصرف روزانه چای سبز احتمال وقوع حمله قلبی رو کم می کنه.

فیتوسترول؛ یه افزودنی عالی واسه کاهش LDL

فیتوسترولا مانع از جذب کلسترول به وسیله بدن شما می شن. این عصاره های گیاهی به دو شکل استرول و استانول یافت می شن که به بعضی از شکلای جور واجور مارگارین اضافه می شن. مصرف غذاییایی که تنها مقدار کمی در حد ۱ گرم فیتواسترول دارا باشن به کاهش LDL کمک می کنه.

اضافه کردن فیتواسترول به رژیم غذایی باعث کاهش سطح بتاکاروتن می شه پس باید مصرف میوه و سبزیجات رو زیاد کنین.

مصرف روغن ماهی در کاهش تری گلسیرید موثره؟

روغن ماهی در کاهش تری گلسیرید کمک کننده س. تری گلسیرید یه جور از چربیه که اگه بالا باشه خطر دچار شدن به حمله قلبی رو زیاد می کنه.

مکملایی که شامل ۲ تا ۴ گرم اسیدهای چرب امگا۳ DHA و EPA هستن به کاهش LDL کمک می کنن و در تقویت HDL یا نوع خوب کلسترول هم موثر هستن. با این وجود در بعضی از آدمایی که تری گلسیرید بالا دارن مصرف مکملای روغن ماهی باعث افزایش LDL می شه. هم اینکه اگه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنین مصرف زیاد روغن ماهی می تونه مشکل زا باشه. پس قبل از مصرف این مکملا با دکتر خود مشور کنین.

مصرف کدوم یکی در کنترل کلسترول موثره: جو، شنبلیله و یا شبدر چمنی؟

با به کار گیری جو میشه یه سوپ خوشمزه جفت و جور کرد که علاوه بر اون می تونه در کاهش LDL  هم اثر داشته باشه. دلایل کافی که نشون بده شنبلیله و یا شبدر در کاهش کلسترول نقش دارن موجود نیس.

مصرف مخمر قرمز برنج خطرناکه؟

مخمر قرمز برنج شامل موناکولین Kه که عنصر فعال در داروی ضد کلسترول لووستاتینه. فروش مکملای مخمر قرمز برنج که شامل موناکولین K باشه ممنوعه با این وجود این ماده در بعضی از اجناس پیدا میشه.

اگه مخمر قرمز برنج خریداری می کنین نمی تونین از مقدار موناکولین K موجو در اون مطمئن باشین. مصرف زیاد موناکولین K می تونه خطرناک باشه. زنان باردار و یا مادرانی که در دورا شیردهی هستن نباید از مخمر قرمز برنج استفاده کنن.

میشه از نیاسین که یه جور ویتامینه که در کاهش کلسترول نقش داره به مقدار دلخواه استفاده کرد؟

مصرف زیاد هر ماده مفیدی می تونه اثر به طور کامل برعکس داشته باشه. نیاسین(خونواده ویتامین B) به کاهش کلسترول کمک می کنه، اما مقدار زیاد اون باعث افزایش قند خون در افراد دیابتی می شه.

نیاسین هم اینکه می تونه باعث گر گرفتگی(احساس گرمی و قرمز شدن در صورت و گردن)، سردرد، تاری دید، سوزش معده و مشکلات جانبی ناخوشایند دیگه شه.

اسرار تخم کتون

دانه کتون کامل و ترکیبات بذر کتون که لگینین نام دارن کلسترول بد یا LDL رو در زنان سن بالا تر و آدمایی که کلسترول بالا دارن کم می کنه.

دانه کتون کامل غنی از فیبره و خوردن این ماده به بدن شما در جذب امگا ۳ کمک می کنه. هر دوی این خصوصیات در کاهش سطح کلسترول کمک کننده س.

مارگارین باعث کاهش کلسترول می شه؟

مارگارین بدون چربیا ترانسه علاوه بر این به اون فیتواستروا اضافه می شه. این ترکیبات گیاهی مانع از جذب کلسترول در بدن می شه. فیتواسترول در آجیلا، روغنای گیاهی، حبوبات، میوه ها و سبزیجات پیدا میشه.

نقش مکمل پسیلیوم در سلامت قلب

فیبر پسیلیوم(اسفرزه) که یه جور بذر گیاهیه در کاهش کلسترول LDL موثره. پودر پسیلیوم و یا کپسولای اونو نباید به صورت خشک مصرف کرد و حتما همراه اون باید مقدار زیادی آب مصرف شه. با اضافه کردن ۵ تا ۱۰ گرم از این فیبر به طور روزانه در رژیم غذایی خود به پایین اومدن کلسترول خود کمک کنین.

.

منبع : nasimnaz.ir