مصرف مواد مخدر میل جنسی رو زیاد می کنه؟

دکتر محمدعلی حریرچیان: در فرهنگ بیشتر گفت و گو یا سوال از مسائل جنسی خیلی عادی نیس و جزئی از حیاط خلوت زندگی خصوصی آدماس و بیشتر مردم تمایلی به صحبت درباره اون حتی پیش دکتر ندارن. این ویژگی فرهنگی اگه با کمبود اطلاعات و آگاهی در مورد مسائل جنسی همراه شه، وقتی افراد در روبرو شدن با مشکلات زناشویی قرار می گیرن، دردسر بوجود میاره چون احتمال اینکه فرد واسه رفع مشکل جنسی دست به کارای غیر علمی بزنه، زیاده. یکی از این درمانای غیرعلمی مصرف مواد مخدر است.

مصرف مواد مخدر میل جنسی رو زیاد می کنه؟

در بعضی از آمارها گزارش شده ۳۰ درصد موارد دچار شدن به سوءمصرف مواد مربوط به مشکل در روابط زناشوییه. آدما هنگام درموندگی مانند غریقی هستن که واسه نجات به هر تخته پاره ای چنگ می زنه. هدف سرزنش کردن این افراد نیس چون دیده شده اشخاصی به طور کامل منضبط و با حجب و حیا هستن که فقط به خاطر این مواد مخدر مصرف می کنن که نتونستن مشکل جنسی شون رو حتی با همسرشون مطرح کنن.

معمولا با مصرف مواد مخدر، جوابی گول زننده دریافت می شه و مشکل نعوظ، زودانزالی یا کاهش میل جنسی به ظاهر برطرف می شه. مواد مخدر اول مصرف و در مقادیر پایین باعث کاهش استرس و بالابردن موقت خلق می شه و شاید کارکرد جنسی رو متصری بهتر کنه اما دیری نمی پاید که اثرهای مثبت خود رو از دست میده و مصر ف کننده رو مجبور به بالابردن مقدار و دفعات مصرف می کنه. طوری که وابستگی به وجود میاد و شخص در دام اعتیاد می شه.

علم به بهتر شدن رابطه زناشویی کمک می کنه

در این فرصت ذکر خیلی از چیزای مهم یه رابطه زناشویی مطلوب شدنی نیس اما شاید پرداختن به اینکه یه رابطه خوب و رضایتبخش چیجوریه، بتونه تا حدودی گره گشاه باشه. غریزه جنسی مثل بقیه غرایز انسانی جنبه مطلق جسمی و فیزیکی نداره و تا حدود خیلی از روان ما تاثیر قبول می کنه، پس اول باید واسه ارضای غریزه جنسی به روان خود نگاهی بندازیم. روی سخن ما با کسانیه که زندگی مشترک دارن وگرنه ارضای غریزه جنیسی به صرف برطرف کردن میل شهوانی کار ساده ایه.

یه رابطه زناشویی خوب علاوه بر تنی سرحال و سالم، به روانی آروم و مطمئن نیاز داره. اخلاق مناسب پش نیاز رابطه زناشویی خوب و ایده آله در حالی که معمولا آدما به بعد جسمی اون توجه دارن و از جنبه های الهی اون غفلت می کنن. رابطه زناشویی نمادی از اتحاد عاطفی و همدلی الهی بین همسرانه و بی توجهی به ابعاد روانی زندگی مشترک می تونه اثرهای داغون کننده ای روی روابط زناشویی داشته باشه. عشق، روابط عاطفی، صمیمیت، اتحاد و وفاداری در کیفیت یه رابطه زناشویی خوب حرف اول رو می زنه.

مشکلات زندگی رو مدیریت کنین

مسائل زیادی می تونن سطح اخلاق آدم رو کم کنن؛ اضطراب و نگرانی از مسائل جور واجور زندگی از شغل، درآمد و هزینه های زندگی گرفته تا فرزندان و… همیشه هست و اگه قادر به مدیریت اونا نباشیم، اخلاق ما رو پایین میارن اما بعد از خدا، همسر می تونه استرسای زندگی رو واسه فرد کمرنگ و خنثی کنه.

اثرات کوتاه مدت و همراه با مشکلات بد مواد مخدر و محرک روی روابط زناشویی اصلا با کامیابی که محصول رابطه دوستانه روح نواز با همسره، قابل مقایسه نیس. حتی اثبات شده داروهایی که واسه رفع مشکلات زناشویی تجویز می شن، هرچند ممکنه خیلی موثره ولی بدون توجه به تحکیم ارتباطات عاطفی بین زوج کارایی چندانی ندارن و حتی بعید نیس که باعث بروز انحراف در روابط زناشویی سالم شن.

عوامل داغون کننده روابط زناشویی رو پیدا کنین

زوجایی که رابطه عاطفی خوبی دارن، وقتی دچار مشکلات جنسی می شن، باید با هم در این باره صحبت کنن و موضوعاتی رو که حدس میزنن باعث تاثیرگذاری منفی روی رابطه شون شده، یه به یه بررسی کنن. گفت و گوهای دوجانبه معمولا خیلی زود به نتیجه می رسن. اتفاقا اگه از این گفت و گوها نتیجه دلخواه گرفته نشه، همسران می تونن به روان شناس یا روان دکتر مراجعه کنن.

درمان

مداخلات روان شناسی بیشتر بر رفتاردرمانی استواره ولی مهم ترین اصل؛ پیدا کردن دلیله. ممکنه نیاز به تجویز دارو باشه؛ داروهای مناسب و بی خطری که می تونن مشکل نعوظ و ارگاسم، زودانزالی و کاهش میلی جنسی رو برطرف کنن.

پزشکان متخصص کلیه و مجاری ادراری هم بر این مشکلات به طور کامل تسلط دارن و روشی کاربردی واسه مریض ارائه میدن. حتی در طب سنتی، داروهای گیاهی موثری هم وجود دارن که به بهتر شدن فعالیت جنسی کمک می کنن. به هرحال مسیرهای زیادی واسه رفع مشکلات زناشویی هست اما بدترین، خطرناک ترین و موقتی ترین روش به کار گیری مواد مخدره و تموم مصرف کنندگان مواد، مثل مخدرها یا محرکا به تاثیر منفی مواد مخدر بر همه شئونات زندگی خود اعتراف دارن؛ البته اعترافی دیرهنگام./ هفته نامه سلامت

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا