هممون قهوه رو به عنوان یه القا کننده خواب و از بین برنده خستگی می شناسیم، قهوه دارای خواص خیلی از جمله نابود کردن سردرد، برطرف کردن مسمومیتای به وجود اومده به وسیله مصرف الکل، کاهش دچار شدن به دیابت نوع دو و … هستش

اما اون چیزی که ما می خوایم درباره اون بحث کنیم تاثیر قهوه در جلوگیری از نابیناییه، جزء اصلی قهوه کافئینه که ما به عنوان یه محرک اونو رو می شناسیم اما در مقابل اون دانه های قهوه سبز (قهوه خام) فقط در حدود یه درصد شامل کافئین هستن و در حدود ۹ تا ۷ درصد دارای chlorogenic (CGA) هستن cga یه آنتی اکسیدان هستش که دارای خواص بسیاریه که از جمله اونا میشه به کم کننده فشار خون و موثر بودن در کاهش وزن بدن اشاره کرد.

شبکیه یه لایه نازک در پشت چشمه که از سلولای عصبی و حساس به نور تشکیل شده که مسئول دریافت و سازماندهی اطلاعات بصریه.

شبکیه یکی از مهمترین و فعالترین قسمتای بدن از نظر سوخت و ساز هستش طوریکه حتی مصرف اکسیژن اون از هر بافت بدن حتی مغز هم بیشتره و به خاطر همین امکان دچار شدن به کمبود اکسیژن و هایپوکسی در اون خیلی زیاده و اونو مستعد دچار شدن به بیماریای به وجود اومده به وسیله استرس اکسیداتیو از جمله دژنراسیون وابسته به سن ماکولا، رتینوپاتی دیابتی و آب مشکی که همه می تونن منتهی به کوری شن می کنه.

محققین علاقه مند به فهمیدن به این موضوع بودن که cga موجود در قهوه می تونه اثر درمانی روی هایپوکسی شبکیه داشته باشه یا نه؟ به خاطر همین اونا اثراتcga رو روی تعدادی موش آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادن بعد اتمام آزمایشات اونا به این نتیجه رسیدن که cga موجود در قهوه و هم اینکه اکسید نیتریک می تونن اثری درمانی روی هایپوکسی شبکیه داشته باشن اما اثر درمانی cga نسبت به اکسید نیتریک بسیار بیشتره و میتونه از دژنراسیون شبکیه جلوگیری کنه.

اما این وسط تحقیقاتی که در سالای گذشته انجام شده نشون دهنده مشکلات خطرناک به وجود اومده به وسیله مصرف زیاد یا رو به زیاد در قهوه س که به صورت خلاصه به تعدادی از اونا می پردازیم.

پژوهشا نشون داده که مصرف زیاد قهوه می تونه دچار شدن به سرطان پروستات رو در مردان زیاد کنه. براساس مقالات منتشر شده در مجوعه مقالات مایکو کلینیک خطر مرگ زودرس در کسائی که چهار فنجون قهوه در طول روز می خورن تا حد زیادی زیاد می شه، هم اینکه مردانی که دو فنجون قهوه در طول روز میل می کنن نسبت به همجنسان خود بیشتر دچار بی اختیاری ادرار می شن.

همونجوریکه مطالعه کردین زیاده روی در مصرف هرچیزی می تونه مشکلات جبران ناپذیری روی بدن رو به جای بزاره پس بهتره که در هر زمینه میونه روی رو رعایت کنیم تا هم از فواید اون بهره کافی رو برده و هم به مشکلات به وجود اومده به وسیله زیاده روی دچار نشیم.

جفت و جور و ترجمه: گروه بهداشت و سلامت مجله اینترنتی زیگیل / سجاد معناصری