مصرف آموکسی سیلین واسه بدن مضره؟

شاید شمام به محض سرماخوردگی یا دندون درد، خیلی سریع سراغ جعبه قرصا و یا داروخونه می رید و چند عدد کپسول آموکسی سیلین جفت و جور می کنین، چون بر این باورید که این دارو چرک احتمالی بدن تون رو خشک می کنه و از شر ویروسا و باکتریا خلاص میشین.

مصرف آموکسی سیلین واسه بدن مضره؟

این آنتی بیوتیک، داروی مورد علاقه پزشکان در تجویز هم هست، ولی واقعیتی تلخ در کنار مصرف این دارو هست.

باید گفت آموکسی سیلین تاثیری در درمان سرماخوردگی و مشکلات به وجود اومده به وسیله اون مثل سرفه نداره و به عکس، مشکلات جانبی زیادی بر جای میذاره.

«مریم بهاری ساروی»، دکتر داروساز درباره این نوع آنتی بیوتیک، موارد مصرف، مشکلات جانبی و اندازه تاثیرگذاری اون توضیح میده.

کمی درباره آموکسی سیلین و موارد مصرف اون می گین؟

آموکسی سیلین یکی از آنتی بیوتیکای خونواده پنی سیلین است که به صورت کپسول تولید می شه.

این دارو باعث تخریب یا توقف رشد بعضی از باکتریا می شه و واسه درمان چند نوع مریضی عفونی تجویز می شه، اما کلا تاثیری در درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیگه بیماریای ویروسی نداره، اما واسه مقابله با عفونتای تنفسی، اوتیت (عفونت گوش)، سینوزیت، ذات الریه، عفونتای مجاری ادراری، مریضی لایم و مقابله با هلیکوباکتر پیلوری (باکتری معده) تجویز می شه.

البته این که کارایی این دارو واسه مقابله و درمان این بیماریا تا چه میزانه، بحث دیگه ایه.

آموکسی سیلین واسه مقابله با بیماریای ویروسی کارایی لازم رو داره؟ و اگه نه، به چه دلیل مردم اونو زیاد مصرف می کنن؟

با اینحال که آموکسی سیلین جزو پرمصرف ترین آنتی بیوتیک هاست و پزشکان هم اونو زیاد تجویز می کنن، اما باید بدونین یافته های یه تحقیق انگلیسی نشون داده، آنتی بیوتیکایی مثل آموکسی سیلین هیچ تاثیری در درمان بیماریای ویروسی مثل برونشیت و نشونه های اون مثل تب، سرفه های خلط دار و مشکل نفس کشیدن نداره.

مصرف خودسرانه آموکسی سیلین اصلا پیشنهاد نمی شه و در صورت تجویز دکتر لازمه طول درمان به طور کامل ادامه داده شه

محققان به گروهی از داوطلبا روزانه سه مرتبه آموکسی سیلین و به یه گروه دیگه دارونما (شبه دارو) تجویز کردن.

بعد از یه هفته درمان با آموکسی سیلین و انجام بررسیای لازم مشخص شد فرق زیادی در طول دوره و شدت علائم مریضی در دو گروه وجود نداره.

محققان هم اینکه به این نتیجه رسیدن که این دارو در افراد بالای ۶۰ سال بی تاثیره، هرچند در این سن و سال نباید خطر عفونتای تنفسی رو دست کم گرفت.

محققان با بررسی مشکلات جانبی دو گروه دیدن آدمایی که آموکسی سیلین گرفتن، دچار مشکلاتی مثل حالت تهوع، اگزما و اسهال شدن.

پس مصرف این آنتی بیوتیکا در درمان عفونتای گوش، حلق و بینی تاثیری نداره. مشکل اینجاس که مصرف زیاد آموکسی سیلین و دیگه آنتی بیوتیکا علاوه بر ایجاد مشکلات جانبی باعث مقاومت بدن نسبت به باکتریا هم می شه.

در بیشتر موارد، برونشیت شدید منشأ ویروسی داره و آنتی بیوتیکا هم در برابر ویروسا کاری از پیش نمی برن.

این دارو فقط با باکتریا و افزایش اونا مقابله می کنه، اما تاثیری در علائم مریضی نداره.

مردم فکر می کنن این قرص باعث از بین رفتن تموم عفونتا می شه. شاید در مواردی حتی بگن با خوردن آموکسی سیلین سرماخوردگی اونا خوب شده، ولی دلیل بهبود این بوده که ویروس مریضی در مرحله اول بوده و هنوز در بدن اونا افزایش نشده، پس با خوردن آموکسی سیلین خوب شدن.

در صورت دچار شدن به برونشیت هم احتیاجی به مصرف آموکسی سیلین و آنتی بیوتیک های دیگه وجود نداره، چون در بیشتر موارد این مریضی به خودی خود و با استراحت درمان می شه.

کافیه به جای این داروها از داروهای ضدسرفه و مسکنا استفاده شه.

همه افراد با هر شرایط بدنی می تونن از این کپسول استفاده کنن؟

اگه شخصی دچار مشکل خاصی باشه و یا دچار بیماریایی مثل آسم، بیماریای کلیوی، واکنشای غیرعادی و آلرژیک نسبت به پنی سیلین، آموکسی سیلین، سفالوسپورین و داروهای دیگه، مواد غذایی یا رنگا باشه، باید دکتر خود رو باخبر کنه.

زنان باردار، شیرده یا خانمایی که در شرف بارداری هستن هم باید قبل از مصرف آموکسی سیلین، دکتر رو در جریان شرایط خود بذارن.

کسائی که حساسیتای بیشتر از اندازه به پنی سیلین دارن و نوزادان نباید آموکسی سیلین مصرف کنن.

روش مصرف آموکسی سیلین چیجوریه؟

لازمه آموکسی سیلین با یه لیوان آب مصرف شه. این دارو رو می تونین همراه با غذا یا مواقع دیگه استفاده کنین.

مصرف آموکسی سیلین واسه بدن مضره؟

جذب آموکسی سیلین از راه دستگاه گوارش صورت میگیره و زمان اثر اون، سی دقیقه بعد از مصرف و بالاترین درجه اثر اونم یک تا دو ساعت بعده.

سوخت و ساز این دارو در کبد صورت میگیره و دفع اون از راه کلیه ها هستش.

داروی آموکسی سیلین رو هم اینکه میشه همراه با شیر یا آب میوه مصرف کرد.

دارو باید در فواصل وقتی منظم مصرف شه.

مصرف خودسرانه آموکسی سیلین اصلا پیشنهاد نمی شه و در صورت تجویز دکتر لازمه طول درمان به طور کامل ادامه داده شه.

از نظر درمانی، کامل بودن دوره درمان واسه کشتن میکروب الزامیه. این دوره از ده تا چارده روزه. پس مقدار داروی تجویزشده به وسیله دکتر رو تا آخر دوره استفاده کنین.

اگه کودکان بخوان دارو رو مصرف کنن باید حتما نظر دکتر متخصص کودک رو جویا شید.

در صورت مصرف اشتباه و بیشتر از دوز تجویز شده هم به دکتر اطلاع داده و به اورژانس مراجعه کنین.

هم اینکه اگه مصرف دارو رو از یاد بردین بهتره به محض یادآوری استفاده کنین، اما اگه زمان مصرف اون نزدیک زمان مصرف داروی بعدی باشه از مصرف اون صرفنظر کرده و وعده بعدی رو بخورین.

آموکسی سیلین با چه داروهایی تداخل دارویی داره؟

تموم آدمایی که داروی خاصی مصرف می کنن، واسه مصرف آموکسی سیلین باید دکتر رو در جریان بذارن.

علاوه بر داروهای مصرفی اگه داروی گیاهی یا مکمل هم مصرف می کنین، به پزشکتون اطلاع بدین، چون امکان تداخل دارویی با آموکسی سیلین هست.

کلا آموکسی سیلین با داروهایی مثل آمیلوراید، قرصای ضدبارداری، کلرامفنیکل، پروبنسید، سولفونامید و تتراسایکلین تداخل دارویی بوجود میاره.

مصرف هم زمان این دارو با تتراسیکلین موجب کاهش تاثیر اون و مصرف اون با داروی پروبنسید دلیل طولانی شدن زمان اثر اون می شه.

مشکلات جانبی مصرف آموکسی سیلین چیه؟

آموکسی سیلین باید با تجویز دکتر و طبق دستور مصرف شه و مطمئنا مصرف اون با مشکلات جانبی کم وبیش جدی همراه س.

از مهم ترین مشکلات جانبی و خطرات مصرف این دارو میشه به واکنشای آلرژیک مثل تحریک، حساسیت و خارش پوست، کهیر، تورم صورت، لبا یا زبون اشاره کرد.

علاوه بر این موارد، مشکلات تنفسی، پررنگ شدن ادرار، قرمزی، پوسته پوسته شدن یا سستی پوست داخل دهن، تشنج، مشکلاتی مثل حالت تهوع، بی اشتهایی، استفراغ، نفخ، اسهال شدید یا مدفوع آبکی، خشکی دهن، تغییر طعم دهن، مشکل در ادرار کردن یا تغییر اندازه ادرار دفع شده، خونریزی یا خونمردگی و کبودیای غیرعادی، خستگی و ضعف غیرعادی، زردی پوست یا مخاط داخل چشم هم جزو مشکلات عادی مصرف آموکسی سیلینه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین با مشاهده مشکلات جدی تری مثل سرگیجه، سردرد، معده درد یا مشکل در خواب لازمه پزشکتون رو در جریان بذارین.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مشکلات جانبی مصرف آموکسی سیلین در دستگاه گوارش معمولا در بین یا بعد از مصرف دارو از بین میره و هم اینکه مصرف دارو در بین غذا معمولا باعث کاهش مشکلات جانبی اون می شه.

مشکلات پوستی مصرف آموکسی سیلین مثل خارش پوست و کهیر معمولا بعد از ۵ تا ۱۱ روز از شروع مصرف دارو بروز می کنه.

اگه بدون این دست اون دست کردن بعد از مصرف آموکسی سیلین دچار کهیر پوستی و واکنشای آلرژیک شدید، بهتره مصرف دارو رو قطع کنین.

هم اینکه اگه با مصرف این دارو دچار اسهال شدید، طوری که بیشتر از دو روز زمان برد، حتما به دکتر مراجعه کنین.

در موارد کمی عوارضی مثل تغییر رنگ دندون ها هم دیده می شه که معمولا با مسواک زدن از بین میره.

اگه مشکلات و علائم اشاره شده در بالا بعد از دو تا سه روز خوب نشد، لازمه پیش دکتر برید.

آدمایی که از مریضی دیابت رنج می برن، باید بدونن مصرف آموکسی سیلین باعث بروز خطا در نتیجه آزمایش قند خون می شه. / تبیان

.

منبع :