مصرف آب ویتامینه خوبه؟ مشکلات و خواص آب ویتامینه

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ نوشیدنی به نام آب ویتامینه در سالای گذشته بسیار محبوب شده. این نوشیدنی شامل ویتامینا و مواد معدنی اضافه شده که به عنوان نوشیدنی سالم به بازار عرضه شده. اما چیزی که خارج از ادعاهای بازاریابی هست، اینه که آب ویتامینه با شکر اضافه پُر می شه.

همونطور که میدونید شکر اگه بیشتر از اندازه مصرف شه، می تونه آسیبای شدیدی به همراه داشته باشه. هم اینکه تقریباً هیچکی واقعاً نیازای بیشتری به مواد افزودنی اضافه شده به آب ویتامینه رو نداره. این مطلب به شما میگه که به چه دلیل آب میتامینه واقعاً واسه سلامتی بده؟

مقاله در رابطه: کالری شکلای جور واجور نوشیدنی

Vitaminwater آب ویتامینه چیه؟

Vitaminwater یه نام تجاری اجناس غذایی و آشامیدنی واسه شرکت کوکاکولا هستش که با شکلای جور واجور اسمای جور واجور تولید می شن. همونطور که از نام اون پیداست این محلول با آب و ویتامین و مواد معدنی غنی شده. همچینین ادعا شده که شامل رنگای طبیعی و طعم دهنده س.

با این حال آب ویتامینه با قند اضافی تولید شده مخصوصا فروکتوز که شکلای جور واجور و اقسام مشکلات سلامتی رو وقتی که زیادتر از اندازه استفاده شه به دنبال داره. آب ویتامینه هم اینکه یه خط تولید قند صفر داره، یعنی بدون قند اضافه. عوضش با اریتریتول و یه پالوده شیرین ترکیب شده که از گیاه استویا استخراج شده.

به چه دلیل آب ویتامینه گزینه خوبی نیس؟

آب ویتامینه یه محلول با قند بالاست و ممکنه به همون اندازه کوکاکولا فروکتوز داشته باشه. یه بطری ۲۰ اونسی آب ویتامینه شامل حدود ۱۲۰ کالری و ۳۲ گرم قنده یعنی در حدود ۵۰ درصد یه کوکاکولا (یه جور شیرین)

اما با این حال نوع شکر مصرفی در بین کشورای جور واجور فرق داره. در آمریکا شیرین کننده آب ویتامینه با فروکتوزکریستالی و نیشکره اما در دیگه کشورها کلی قند مصرفی نیشکره. فروکتوز کریستالی بدترین نوع قنده که تقریباً فروکتوز خالص ۹۸ درصده در حالی که نیشکر۵۰/۵۰ گلوکز و فروکتوزه. خیلی از تحقیقات نشون میده فروکتوز جزء اصلی و داغون کننده قنده.

مقاله در رابطه: خواص نوشیدن آب با معده خالی

نوشیدنی شیرین شده با شکر شدیدا چاق کننده س

وقتی که کاهش و یا زیاد شدن وزن در میان باشه اون چیزی که می خورین به همون اندازه اون چیزی که می خورید مهمه. وقتی که شما کالریای مایع قندی می خورین بدن شما قادر به جبران نیاز خود نسبت به خوردن غذاهای دیگه نیس. با گذشت زمان می تونه به زیاد شدن وزن، چاقی و مریضی در رابطه منجر شه و نوشیدنی شیرین شده با شکر خطر آبتلا به شکلای جور واجور مریضی ها رو بالا می بره.

قند اضافه شده به نوشیدنی شدیدا موجب دچار شدن به دیابت نوع ۲، پوسیدگی دندون، بیماریای قلبی، سندرم متبولیک می شه و حتی با سرطان در ارتباطه. مصرف فروکتوز اضافی باعث کلسترول بالا، تری گلیسیرید خون، افزایش فشار خون، افزایش مقاومت به انسولین، ایجاد چربی در دور و بر انداما و افزایش خطر دچار شدن به مریضی کبد چرب رو به دنبال داشته باشه. این نکته مهمه که این فروکتوز از میوه گرفته نشده، فروکتوز میوه شامل آب و فیبره  و چگالی انرژی پایینی داره هم اینکه خوردن زیاد از حد اون بسیار سخته.

آب ویتامینه دارای ریزمغذی هاییه که الان بیشتر مردم به اندازه کافی جفت و جور می کنن

تموم شکلای جور واجور آب ویتامینها شامل ویتامینای B و ویتامین C هستش. یه سریای دیگه از اونا شامل مقادیر کمتری ویتامینA  و K و مواد معدنی پتاسیم، منیزیوم، منگنز و روش. ویتامین B و C ویتامینای محلول در آب هستن که تقریباً میشه گفت رژیم غذایی افراد بدون اونا نیس. مصرف زیادتر از اندازه این ویتامینا هیچ نوع نفعی واسه سلامتی نداره. اونا ذخیره نمی شن و خیلی راحت از راه ادرار از بدن خارج می­شن.

در بعضی موارد، ریزمغذیای اضافی در شکل مکمل می تونن مضر باشه

وقتی که اونو تغذیه می کنین، همیشه خوب نیس. ویتامینا، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها به عنوان بخشی از یه رژیم غذایی سالم براساس مواد غذایی واقعیه. اونا ممکنه سلامت رو بهتر کنن و به جلوگیری از دچار شدن به بیماریایی از جمله مریضی قلبی و سرطان کمک کنن با این حال زیاده روی در به کار گیری مکمل ویتامین ها و آنتی اکسیدانا مانند ویتامینای A  و E  براساس یافته های بعضی تحقیقات واقعاً با افزایش خطر مرگ زودرس ربط داره. با اینکه آب ویتامینه مقدار بیشتر از حدی از این ویتامینا رو در خود نداره اما شامل مقدار قابل توجهیه.

ممکنه اثرات مضر، وقتی که به طور غیر عادی و زیادتر از اندازه مصرف شه ظاهر شه. اما کلا براساس این موارد میشه گفت آب ویتامینه سالم نیس و فقط یکی دیگه از نوشیدنیای شیرین مضره. صاحبان شرکتا با ادعای گول زننده و بی پایه تلاش می کنن مدعی پیشرفت سلامت مردم باشن و بیشتر مردم هم برچسب مواد تشکیل دهنده روی این نوشیدنیا رو نمی خونن و نمی دونن که چیجوری شرکتای مواد غذایی  می تونن بر خلاف تبلیغات دست به کار شن.

.

منبع : alamto.com