داشتن شکلای جور واجور خیلی از درد شکم، پف کردن شکم و یا اسهال همیشه سخته که بدونین چی اشتباهه یه درد همیشگی شدید در سمت راست زیر دنده ها با تابش به کتف به مدت چند دقیقه تا چند ساعت که ممکنه پراکنده و همراه با استفراغ، تب، پوست زرد و یا سفیدی چشم، لرز و خارش پوست باشه می تونه نشونه های یه سنگ کیسه صفرا باشه.

درد یهویی و یا شدید می تونه آپاندیسیت، مشکلات زنان و زایمون و یا مسائل روده بزرگ رو نشون بده در افراد جوون، اسپاسم در پایین شکم معمولاً IBS رو نشون میده درد شدیدتر سوزش سردل یا سوء هاضمه رو نشون میده که بیشتر به وسیله غذای زیاد، الکل یا بارداری ایجاد می شه در کاهش وزن بدون دلیل، تغییر در عادات روده، عبور خون یا مشکلات بلع کمکای پزشکی فوری نیازه افراد گرفتار به کمی آهن می تونن گرفتگی عضلانی زیادتر از اندازه رو تجربه کنن و یا اگه شما رژیم ورزش خود رو افزایش دادین اون می تونه دلیل خستگی عضلانی شه.
درد شدید و یا گرفتگی عضلات می تونه آندومتریوز رو نشون بده، که می تونه دلیل دوره های قاعدگی دردناک و یا درد در ناحیه لگن شه علائم فرق داره باید با دکتر عمومی خود صحبت کنین اگه درد از قبل اتفاق نیفتاده می تونه یه عکس العمل به بعضی مواد غذایی خاص و یا از خوردن زیادتر از اندازه سریع باشه تلاش کنین محرک مشکوک رو از بین ببرین و فیبر محلول، مانند جو، آجیل و دانه کتون بخورین. در این مقاله ۱۲ علامت به معده شما میگه چه باید انجام بدین آورده می شه.

۱. شما یه سالاد کلم پیچ زیاد می خورید و الان احساس خیلی پف کرده دارین

معده شما به شما میگه: خوردن این سبزیجات رو محدود کنین. سبزیجات واسه بدن شما از جمله دستگاه گوارش فوق العاده سالم هستن در واقع، اونا فیبر عرضه می کنن که از پایهً به تمیز کردن شما کمک می کنه اگه هر کسی سبزیجات رو به اندازه کافی مصرف کنه و واسه اون نفخ و گاز معده بسیار ناراحت کننده باشه باید مقدار خوردن رو محدود کنه.

۲. وقتی که شما انبه می خورید نفخ و گاز پیدا می کنین

معده شما به شما میگه: روی میوه های خود تجدید نظر کنین. اگه شما در جواب به بعضی مواد غذایی خاص گازدار میشین میوه خود رو تجدید کنین پزشکان بیشتر در مورد رژیم غذایی FODMAP به بیماران خود آموزش میدن بیشتر به افراد گرفتار به سندرم روده تحریک پذیر پیشنهاد می شه  فودمپ رو بشناسن و یاد بگیرن که چیجوری از کربوهیدرات در غذاها دوری کنن و معمولا بیشتر از غذاهای قابل تحمل تر بخورند از نظر میوه، اونایی که باید محدود شن شامل سیب، گلابی، هلو، گیلاس، انبه، گیلاس و هندوانه س و گزینه های بهتر شامل موز، زغال اخته و گریپ فروت هستن این بسیار ساده س! که بیشتر موارد مؤثر رو امتحان کنین در مورد یه رژیم غذایی با فودمپ پایین اطلاعات به دست بیارین.

۳. شما بعضی وقتا بعد از خوردن یه ساندویچ ترکی اسهال پیدا می کنین

معده شما به شما میگه: مطمئنین که نبود تحمل لاکتوز نیستین. خیلی از مردم نمی دونن که اونا ممکنه دچار نبود تحمل لاکتوز باشن چون اونا شیر نمی خورن اما وقتی اونا مقداری پنیر در ساندویچ یا خامه رو در قهوه خود مصرف می کنن این کافیه که باعث بروز علائم مانند نفخ و گاز معده، اسهال، یا درد شه  لبنیات مواد غذایی با نبود تحمل بالا هستن پس اگه شما فکر می برید که این مورد واسه شما درسته واسه دو تا چهار هفته تموم مواد لبنی رو قطع کنین و علائم رو بررسی کنین.

۴. عجیب نیس که وقتی شما در صبح ماست می خورید به طور کامل خوب هستین

معده شما به شما میگه: نبود تحمل به لاکتوز در افراد جور واجور فرق داره. اگه شما دریابید که شیر و بستنی دلیل درد معده و رفتن به دستشویی می شن اما ماست یونانی به طور کاملً خوبه این یه مریضی نبود تحمل به لاکتوزه شک نداشته باشینً آدمایی می تونن نوعای جورواجور مواد لبنی رو تحمل و بعضی نمی تونن تحمل کنن به خاطر همین اون کمک می کنه تا در چیزی که می خورید توجه تقریبا نشونه های خود داشته باشین تا بدونین چه غذاهایی رو نباید بخورین.

۵. وقتی که شما یه آدامس صمغ رو فشار می دید شما می تونه احساس گرفتگی شکم پیدا کنین

معده شما به شما میگه: آدامس رو خارج کنین. دو چیز اینجا هست یکی، اینکه شما می تونین با جویدن، هوا رو بلع کنین دوم به احتمال زیاد، بیشتر شیرین کننده های مصنوعی در آدامسای بدون قند دلیل کرامپ شما می شه شیرین کننده های مصنوعی به وسیله بدن هضم نمی شن که اجازه بدن باکتریای دستگاه گوارش به تعامل با اون بپردازند و هوای بیشتری تشکیل می شه اگه شما این اتفاق رو متوجه نیستین شما شایدً یه مشکل با شیرین کننده های مصنوعی ندارین و آدامس براتون خوبه اگه شما متوجه این مشکل هستین عادت جویدن رو ترک کنین.

۶. شما آروغ زدن زیادی دارین و گلوی شما می سوزد

معده شما به شما میگه: که غذاهای محرک رو پیدا کنین این یه نشونه از رفلکس اسید، یه بیماریه که از یکی به یکی متغیره. مثلا، غذاهای محرک که دلیل علائم می شن مانند الکل یا کافئین، مواد غذایی چرب، شکلات، نعناع هستن. اما شما به احتمال زیاد اونایی که منحصر به فرد شمان رو می تونین پیدا کنین شما می تونین وعده های غذایی کوچکتر تکراری رو امتحان کنین و دست کم دقیقه قبل از رفتن به تختخواب از خوردن دوری کنین. و البته، از دست دادن وزن ممکنه کمک کنه بعضی بیماران می گن با کم شدن وزن رفلاکس اونا هم از بین رفته.

۷. اسهال دارین به چه دلیل؟

معده شما به شما میگه: شما چیزی خوردین که موافق با شما نیس اگه شما سالم هستین و واسه چند روز یا یه هفته اسهال دارین، اون معمولاً هیچی نگران کننده ای نیس این شایدً به وسیله یه ویروس و یا مواد غذایی، مسمومیت ایجاد می شه البته اون خوب می شه و شما احساس عادی پیدا می کنین اگه شما اسهال کم و زیاد طولانی دارین اون با احتمال خیلی بیشتر یه نبود تحمل غذایی، IBS و یا یه مریضی زمینه ای مانند کرون یا مریضی تیروئید مربوطه.

۸. شما احساس نفخ دارین و اون واقعاً آسیب بدی می زنه

معده شما به شما میگه: شما نیاز به رفتن به دستشویی دارین. تو یه مطالعه در سال ۲۰۱۴ بیشتر از ۸۰ درصد از آدمایی که نفخ با علائم شدید داشتن یبوست مقصر بوده ( اینم بیشترً در اثر گازه و محققان می گن باکتری زمان بیشتری رو واسه تخمیر مدفوع داره) خوردن وعده های غذایی کوچیک غنی از فیبر در طول روز و نوشیدن دست کم دو لیتر آب کمک می کنه.

۹. شما درد معده سوزونده پیدا کردین

معده شما به شما میگه: NSAIDا رو ترک کنین در میان آدمایی که به طور طولانی از NSAIDs (ایبوپروفن، ناپروکسن) واسه کنترل مسائل مانند آرتریت یا سردرد استفاده کردن تو یه چهارم اونا یه زخم (درد در معده و یا در قسمت فوقانی روده کوچیک خود) داشتن هم اینکه می تونه شما رو به GERD (رفلاکس معده به مری) مستعد کنه. اگه شما یه مریضی دارین که نیاز به درمان دراز مدت با یه NSAID داره در این مورد، با دکتر خود واسه یه طرح درمانی صحبت کنین اون ممکنه واسه شما داروهای دیگه رو امتحان کنه یا یه مهارکننده پمپ پروتون در کنار NSAID به شما بده اینا بهترین داروی مسکن واسه هر نوع از درد هستن.

۱۰. خیلی از روزا، معده شما فقط ساکته

معده شما به شما میگه: یه مکمل پروبیوتیک استفاده کنین این ایمنه و به آسونی می تونه به کاهش تعدادی از علائم دستگاه گوارش کمک کنه اگه شما هیچ گونه علائم خطری ندارین به مدت یه ماه یه پروبیوتیک مصرف کنین.

۱۱. بعضی وقتا شکم شما خوبه دوباره اون به طور کاملً ضربت سخت می زنه

معده شما به شما میگه: به نشونه های خود به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین. خاطرات سخت با هر چیزی که از دهن خود می خورید رو نگه دارین یه ستون در سمت چپ واسه مواد غذایی / نوشیدنی و یکی ستون در سمت راست واسه علائم خود بسازین و به روزای خوب و بد خود به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین این به دکتر شما اطلاعات خوبی در مورد چگونگی مدیریت نشانهاتون میده وقتی که شما یه روز خوب دارین می تونین برید و به چیزی که می خوردید نگاه کنین هم اینکه شما می تونین الگوهای مواد غذایی بهتر رو رعایت کنین و از الگوهای غذایی بد کنین.

۱۲. معده شما احساس بدترو بدتر داره

معده شما به شما میگه: با یه دکتر قرار ملاقات بذارین. بعضی از علائم خطر هست این یکی از اونا هستش این به اون معنی نیس که چیزی وحشتناک در جریانه اما یه دلیله که به دکتر خود مراجعه کنین بقیه علائم خطر شامل دردی که شدید و شدید تر شده، کاهش وزن غیر منتظره و وجود خون در مدفوعه اگه نشونه ها طولانی هستن به دکتر عمومی خودتون بگید.

.

منبع :