: معاینه چشم دانش آموزان، ضرورت داره؟

: معمولا کودکان از دکتر ترس دارن و علاوه بر این، از عینک زدن بدشون میاد؛ چون که در مدرسه، کودکانی که عینک می زنن مورد تمسخر بچه ها قرار می گیرن و این مسئله باعث شده تا ما هم از معاینه کردن وضعیت چشم فرزندمون غافل شیم. کارشناسان فکر می کنن  مشکل در بینایی علاوه بر ایجاد مشکلات زیاد واسه کودکان می تونه اعتماد به نفس اونا رو هم کم کنه. کودکی که نمی تونه در مدرسه بدرستی نوشته های روی  تخته مشکی کلاس رو ببینه، به طور قطع در پاسخگویی به سؤالات معلم ضعیف تر عمل می کنه.

دکتر امید صالحپور با تأکید بر انجام معاینه چشم دانش آموزان در اول سال تحصیلی  به «ایران» میگه: هرگونه مشکل در بینایی دانش آموزان می تونه به بروز مشکلات درسی منجر شه به خاطر همین پیشنهاد می شه کودکان مخصوصا گروهی  که سابقه مشکل چشمی دارن یا اونایی که از عینک استفاده می کنن، قبل از شروع سال تحصیلی یا طی مدت کوتاهی پس از بازگشایی مدارس تحت معاینات دقیق چشمی قرار گیرند.

این فوق تخصص چشم پزشکی کودکان در مورد آزمونای بینایی که در مدارس انجام میشه، عنوان می کنه: واسه به درد بخور بودن  آزمونای بینایی که در مدرسه انجام می شه، باید به نکات مهمی توجه کرد که از بین اونا میشه به فاصله دانش آموز از تابلو اشاره کرد. فاصله و محل قرار گرفتن تابلو باید برابر استاندارد باشه. هم اینکه باید توجه شه که دانش آموز بدرستی چشم خود رو بسته نگه داره، وگرنه مشکل دید یه چشم، به وسیله دید چشم دیگه پوشش داده  می شه. انجام دهندگان تستای بینایی باید حروف زیادی رو سؤال کنن تا احتمال حدس زدن واسه حروف به وسیله کودک به کمترین حد ممکن برسه.

به گفته دکتر صالحپور، در بعضی موارد کودکان به دلیل تمایل به داشتن عینک در نشون دادن درست علامتا تمارض می کنن و جهت بعضی حروف رو اشتباه نشون میدن، در اینجور  مواردی نباید عینک تجویز شه.

ایشون در ادامه با اشاره به بایدها و نبایدهای نگهداری از عینک اضافه می کنه: کودک باید بیاموزد وقتی که از عینک استفاده نمی کنه، واسه پیشگیری از آسیب، اونو درون جلد بزاره. هم اینکه  شیشه هایی که پوششای اضافی ضد درخشش (آنتی رفلکس) دارن، نباید با پارچه های زبر تمیز شن، چون این کار باعث خش افتادن شیشه عینک می شه.

دکتر صالحپور پیشنهاد می کنه: بهتره قاب عینک واسه کودکان  از نوع باریک نباشه،  فعالیت زیاد کودکان  و کمی جابه جایی عینک باعث می شه اونا از بالای عینک به محیط نگاه کنن؛ این وضعیت به تاری دید و تنبلی چشم کودکان منجر می شه.

بهتره هنگام خرید عینک جدید واسه بچتون، عینک قبلی رو دور نندازین. در مواردی که عینک به هر دلیلی دچار مشکل شد، میشه تا زمان  آماده شدن عینک جدید، از عینک قبلی استفاده کرد.

این فوق تخصص چشم کودکان عقیده داره: استفاده زیاد از تلویزیون باعث ضعیف شدن چشم نمی شه. نزدیک نشستن به تلویزیون با  صفحه نمایش  بزرگ هم باعث می شه  کودک نتونه به صفحه تلویزیون محاصره داشته باشه و به دنبال تصاویر چشم خود رو حرکت دهد. در اینجور شرایطی چشم کودک خسته می شه اما  ضعیف  نمیشه. برخلاف باور عمومی،  به کار گیری تبلت هم باعث ضعیفی چشم نمی شه. حتی امروزه برنامه های کامپیوتری خاصی واسه درمان تنبلی چشم روی تبلت کودکان نصب می شه.

ایشون در آخر در مورد میوپی یا نزدیک بینی میگه: میوپی یا نزدیک بینی که در اصطلاح به اون ضعیفی چشم می گن، همیشه سیر  پیشرونده داره. اما پیشرفت نزدیک بینی کم کم کم شده و  آخرسر متوقف می شه. اما چیزی که مهم به نظر می رسه، توجه به این نکته س که با اینکه نمیشه به هیچ روشی افزایش نزدیک بینی  رو  متوقف کرد ولی میشه سرعت افزایش اونو کم کرد. در گذشته تلاش می کردن با تجویز عینک با شماره های کمتر از شماره واقعی چشم سرعت افزایش نزدیک بینی رو کم کنن ولی تحقیقات گذشته این روش رو رد کرده. تاری دید باعث افزایش سرعت سیر پیشرفت نزدیک بینی می شه به خاطر همین نباید شماره عینک کمتر از شماره واقعی چشم باشه.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا