: مشکلات قرص ضد بارداری واسه دختران جوون

یکی از راه های پیشگیری از بارداری به کار گیری قرصای ضد بارداری است اما خیلی از دختران مجرد بعضی وقتا قرصای ضد بارداری مصرف می کنن و واسه خیلی از اونا این سوال هست که مصرف قرص ضد بارداری واسه دختران مجرد خطرناکه؟ بعضی هم تصور می کنن مصرف قرصای ضد بارداری قبل از ازدواج و در دوران دوشیزگی باعث ناباروری می شه. در ادامه مقاله تلاش شده به این سوالات و ابهامات جواب داده شه .

قرصای ضد بارداری چه عوارضی واسه دختران مجرد داره

قرصای ضد بارداری به وسیله خیلی از خانوما و دختران جوون استفاده می شه، اما درباره مشکلات این قرصا و چگونگی مصرف اونا هم سولات زیادی هست، مخصوصا در بین خانمای مجرد. در این مطلب به تموم سوالات مربوط به مصرف قرصای ضد بارداری جواب داده می شه .
در واقع دوشیزه بودن یا نبودن و یا ازدواج کردن در زمان مصرف قرص ضد بارداری اهمیتی نداره، چون که قرص این مسئله رو تشخیص نمی ده. چیزی که مهمه اینه که قرصای ضد بارداری هم نوعای جورواجور داره و بعضی از اونا تاثیر بیشتر بر بدن می ذارن و در واقع متناسب با بدن شما ساخته شدن.بهترین راه واسه شناخت قرص مناسب خود مشورت با پزشکه .
مصرف قرص ضد بارداری در هر صورت دارای مشکلات جانبیه و یکی از مهم ترین مشکلات این قرصا زیاد شدن وزن است. بعضی خانوما در زمان مصرف قرص ضد بارداری دچار زیاد شدن وزن می شن و یه سریای دیگه این آسیب رو در خود نمی بینن .

: مصرف قرص ضد بارداری واسه دختران مجرد خطرناکه؟

آشنایی با مشکلات قرص های ضد بارداری واسه دختران جوون

قرص ضد بارداری در واقع هورمونای بدن رو زیاد می کنه و بدن رو گول می زنه و این تصور در بدن به وجود میاد که شما باردارین. بدن هم نمی دونه با افزایش یهویی هورمونا چه کنه و در نتیجه ممکنه فرد دچار زیاد شدن وزن شه. اما از اونجایی که قرص ضد بارداری هورمونا رو تنظیم می کنه، می تونه به رفع جوشای پوستی و بهبود نوسانات خلقی کمک کنه. هم اینکه قرصای ضد بارداری پریود رو قابل پیش بینی و منظم می کنه .
هم اینکه افزایش هورمونا در نتیجه مصرف قرصای ضد بارداری احتمال بروز سرطان رو هم زیاد می کنن. پس اگه در خونواده شما سابقه دچار شدن به سرطان هست، بهتره قرصای ضد بارداری رو با احتیاط بیشتری استفاده کنین. پیشنهاد اکید اینه که قرصای ضد بارداری رو خودسرانه و بدون مشورت با دکتر مصرف نکنین. اول به دکتر مراجعه کنین تا قرصی مناسب با وضعیت بدن شما براتون تجویز شه .
قرصای ضد بارداری و دیگر مشکلات جانبی
بیشتر مشکلات مربوط به قرصای ضد بارداری خطرناک و جدی نیستن. این مشکلات عبارتند از :
تهوع
التهاب یا ورم پستانا
ناچیز شدن پریودها
نوسانات خلقی
مشکلات دیگری که به اونا می پردازیم کمتر مشاهده می شن، اما خیلی جدی تر هستن. در صورت مشاهده هر کدوم از این مشکلات بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کنین . اگه دسترسی فوری به دکتر ندارین، حتما به اورژانس مراجعه کنین. عوارضی که به اونا می پردازیم نشون دهنده بروز مشکلات کبد، مریضی کیسه صفرا، سکته مغزی، لخته شدن خون، بالا رفتن فشار خون یا بروز مریضی قلبی است. این مشکلات عبارتند از :
درد شکم
درد قفسه سینه

با مشکلات قرصای ضد بارداری واسه دختران جوون آشنا شید

سردرد شدید
مشکل بینایی (تاری دید)
التهاب و درد در پاها و رانا
همه خانوما می تونن از قرصای ضد بارداری استفاده کنن؟
مصرف قرصای ضد بارداری واسه دخترهای مجرد خطرناکه؟
بیشتر خانوما زیر نظر دکتر می تونن ار قرصای ضد بارداری استفاده کنن. اما این قرصا به خانمای بالای ۳۵ سال که سیگار میکشن، پیشنهاد نمی شه.اگه سیگار نمی کشید، می تونین تا زمان یائسگی از قرصای ضدبارداری هورمونی استفاده کنین. هم اینکه اگه دچار هر کدوم از مشکلات زیر هستین، نمی تونین از قرص ضد بارداری هورمونی استفاده کنین :
وجود لخته خون در دستا، پاها یا ریه
مریضی شدید قلبی یا کبد
سرطان پستون یا رحم
فشار خون بالا و کنترل نشده
میگران با اونو* یا مشکل در حس بینایی aura
* اونو aura :یه جور مشکل در حس بیناییه که قبل از درد علائم اخطار دهنده ای داره، مانند فلاشای نورانی ،مور مور شدن سر و صورت و نقاط کور .
شرایط دیگری هم هست که اندازه خطر اونا با مصرف قرصای ضد بارداری زیاد میشه. اگه نسبت به این شرایط مطمئن نیستین، لازمه با دکتر مشورت کنین. هم اینکه اگه در بین اقوام درجه یه (والدین، آبجی و یا داداش و یا بچتون) شخصی دارای لخته خون در پاها یا ریه خوده، حتما به دکتر خود اطلاع بدین .

تداخلات دارویی با قرصای ضد بارداری
بعضی داروها، از جمله آنتی بیوتیک ها و ضد تشنج ها تاثیر قرصای ضد بارداری رو کاهش میدن.قبل از شروع مصرف قرصای ضد بارداری اگه از هر داروی دیگری استفاده می کنین، از جمله داروهای با نسخه یا بدون نسخه، حتما به دکتر خود اطلاع بدین .

درباره مشکلات قرصای ضد بارداری واسه دختران جوون چه میدونید

موارد منع مصرف
این دارو در صورت وجود یا سابقه بیماریای ترومبوآمبولیک، بیماریای عروقی مغز، سکته قلبی، مریضی شریان کرونر، بالابودن مادرزادی چربیای خون، سرطان پستون شناخته شده یا قابل پیش بینی، سرطان دستگاه تناسلی زنونه و یا بقیه سرطانای وابسته به هورمون، خونریزی مهبلی تشخیص داده نشده یاغیرعادی، تومورهای کبدی و مشکل کارکرد کبد نباید مصرف شه .

دستور مصرف واسه پیشگیری از بارداری

مصرف هرگونه دارو باید تحت نظر دکتر یا ماما باشه .

قرصای اچ دی به صورت خوردن روزی یه قرص در ساعت ثابته که از روز اول دوره ماهانه شروع شده و تا ۲۱ روز مصرف می شه. پس از یه هفته استراحت (معطلی)، دوباره بسته جدیدی از قرصا مصرف می شه .

قرصا باید هر روز، در ساعت ثابتی مصرف شن. اگه یه نوبت قرص فراموش شه، باید به محض به خاطرآوردن مصرف شه، وگرنه در نوبت بعدی ۲ قرص مصرف شه. درصورتی که مصرف قرصا در ۲ روز متوالی فراموش شه، باید در ۲ روز بعدی، هر روز ۲ قرص خورده شه و از روز سوم، طبق روال عادی مصرف شه. اگه مصرف قرصا بیشتر از ۳ روزمتوالی فراموش شه، باید تا انتهای دوره سیکل از بقیه روشای جلوگیری از بارداری استفاده کرد .

در استفراغ یا اسهال شدید جذب گوارشی دارو کم می شه و بهتره در مدت مریضی از یه روش دیگه پیشگیری از بارداری هم استفاده شه .

مصرف قرص ضد بارداری واسه دختران مجرد خطرناکه؟

مصرف قرص ضد بارداری واسه دختران مجرد خطرناکه؟

۵۱

برگرفته از سیمرغ / دکتر سلام / ف

.

منبع : namnak.com