پیامبراکرم (ص)،امام علی (ع)،امام صادق(ع)،امام موسی بن جعفر(ع) و دیگه امامان کسائی بودن که در زندگی شون زیادتر از اندازه چیزی رو مصرف نمیکرده ان و اسرافی در زندگی گهر بارشون وجود نداشته.اسراف کردن کار اشتباهیه و از این رو خیلی از خونواده ها بخاطر اسراف نشدن غذاها رو باقی میذارن و بعضی از اونا غذای سرد رو بدون گرم کردن مصرف میکنن.

کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: مصرف غذاهای خیلی سرد موجب بروز بیماریای دستگاه گوارش می شه.نسرین علیزاده اضافه کرد: بارها دیده شده که افراد پس از نوشیدن آب خیلی سرد و یا نوشابه هایی که درجه گرما اونا بسیار پایین بوده دچار دل درد و یا تیر کشیدن شدن.

: گرما مواد مصرفی در معده به حد متعادل و مطلوب واسه هضم و بعد جذبه اینطوری هرچه غذا از دمای مطلوب فاصله داشته باشه احتمال بیشتری واسه ناراحتی و سنگینی دستگاه گوارش هست.

علیزاده با اشاره به اینکه خیلی از افراد عادت به مصرف مواد غذایی خیلی گرم یا یعنی داغ دارن، گفت: از اونجایی که یکی از وظایف مهم معده، کاهش گرما غذا و رسوندن دمای اون به حد مطلوبه پس مصرف غذاهای خیلی گرم بار سنگینی واسه معده بوده و وظیفه معده رو به خاطر کاهش گرما غذا مشکل تر می کنه و این اگه ادامه یابد موجب احساس سنگینی و ناراحتی در معده می شه.

به گفته ایشون علاوه بر اون مصرف غذاهای داغ خطر بروز سرطانای دستگاه گوارش به خصوص سرطان مری رو زیاد می کنه.

این مسوول با بیان اینکه بعضی از افراد عادت دارن که مواد خیلی گرم و سرد رو با همدیگه و یا با فاصله کوتاه بخورن، گفت: این به سلامت دندانا که وسیله بسیار مهم واسه عمل هضم و جذبه آسیب وارد می کنه و موجب ترک خوردن مینای دندون می شه که نتیجه اون پوسیدگی و فساد دندانهاه.

ایشون اضافه کرد: آسیب دیگری که این به بدن وارد می کنه بروز مشکل و درد در معده س که دلیل مانع کفایت هضم و جذب مواد غذایی در دستگاه گوارش می شه.

.

منبع : hidoctor.ir