مصرف شیره های طعم دار واسه سلامت خوبه؟

مصرف شیره های طعم دار واسه سلامت خوبه؟

سیمرغ

  مهم ترین فرق شیره های طعم دار با شیره های معمولی در اندازه بالای شکر اضافه شده به اونا هستش

مصرف شیره های طعم دار چه عوارضی داره؟

 به گفته کارشناسان صنایع غذایی، مهم ترین فرق شیره های طعم دار با شیره های معمولی در اندازه بالای شکر اضافه شده به اونا هستش. خیلی از افراد و مخصوصا کودکان، رابطه خوبی با طعم شیر ندارن. روانشناسان فکر می کنن که ذائقه کودک در برابر غذا بیشترً از ۶ماهگی تا حدود ۱۵ماهگی شکل میگیره.
اگه مادر با انتخاب جور واجور موادغذایی، طعمای متفاوتی رو به کودک خود بچشاند، می تونه اونو به مصرف موادغذایی جور واجور عادت دهد، اما اونقدر که کودک، عادت مصرف خوراکی های شیرین رو به دست بیاره، که لذت بخش ترین طعم واسه اونه، نسبت به بقیه طعما احساس خوبی نداره و درنتیجه شیر سفید بدون طعم هم براش جذابیتی نداره.
طعم دهنده ها و شکری که واسه ایجاد طعم باحال تر به شیر ساده اضافه می شن واسه اینه که کودکان و آدمایی که تمایل چندانی به مصرف شیر ندارن، بتونن این ماده غذایی رو به بدن خود برسانند. اگه به شیره های طعم دار در صنعت، شکر اضافه نشه طعم اونا خیلی مورد پسند نیس.

شیره های طعم دار شامل افزودنیای غیرمجاز هستن؟

شیره های طعم دار، طعم خود رو به کمک مقداری اسانس، کنسانتره طبیعی میوه، آبمیوهای طبیعی، رنگای طبیعی یا پودر کاکائو به دشت می کنن. این افزودنیا براساس استانداردهای موجود در صنایع غذایی به کار می رن و هیچ مشکلی واسه سلامتی افراد ایجاد نمی کنن.
براساس گفته مهندسان صنایع غذایی شیره های طعم داری که در کارخانه های معتبر و شناخته شدۀ صنایع غذایی در کشور تولید می شن، اصلا شامل نگهدارنده نیستن و افزودنیای اونا فقط در حد طعم دهنده های طبیعی و یه جور پایدارکننده س که هیچ گونه ضرری واسه سلامتی ندارن.
اما مشکل اصلی در مصرف شیره های طعم دار، شکر فراوون موجود در اونا هستش. این اندازه شکر به حدیه که می تونه موجب افزایش دریافت کالری روزانه در افراد شه و دچار شدن به چاقی رو واسه اونا بسازه.
پس تا وقتی که استاندارد و قانونی واسه به کار گیری مواد شیرین کنندۀ طبیعی و یا دست کم کم کالری در تولید مثل این از اجناس وضع نشده، بهتره آدمایی که با طعم شیر ساده مشکل دارن، واسه پیشگیری از دیابت و اضافه وزن وقت بذارن و شیر رو به شکل خونگی و طبیعی طعم دار کنن.

شیره های طعم دار جانشین دائمی مناسبی واسه شیر سفید هستن؟

به پیشنهاد کارشناسان صنایع غذایی درصورتی که طعم شیر ساده مانع مصرف این ماده غذایی می شه، می تونین بعضی وقتا از شیره های طعم دار استفاده کنین. اما جانشین کردن دائمی این نوع شیره ها با شیر معمولی کار درستی نیس و در درازمدت مشکلات به وجود اومده به وسیله مصرف بالای چربی و شکر موجود در این اجناس خودنمایی می کنه.
محدودیت مصرف شیره های طعم دار واسه آدمایی که زمینه ارثی دچار شدن به دیابت دارن و هم کودکانی که دچار اضافه وزن هستن، بیشتر از سایرینه.
درمجموع میشه گفت که راه به طور کاملً سالم و مطمئن نوشیدن شیر طعم دار، جفت و جور اون با موادی طبیعی مثل خرما، عسل، پوره میوه ها و یا اندازه بسیار کمی از شکر در خونه س.
هم اینکه جالبه بدونین که ارزش پروتئینی شیر با اضافه کردن غلات، مغزها، خرما، کشمش و مویز زیاد می شه.

جمع آوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : sinspress.ir

.

منبع : seemorgh.com

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

  • مطالب در رابطه