محققان می گن خوردن سیر خام یا مکمل سیر چربی خون رو کاهش نمی ده…

مصرف سیر تاثیری در کاهش چربی خون داره یا خیر؟

به گزارش خبرگزاری رویترز یافته های یه تحقیق نوین در آمریکا نشون میده بر خلاف ادعاهای گسترده درمورد اثرات بهداشتی سیر، این گیاه نقشی در پایین آوردن کلسترول “بد” خون نداره.

کریستوفر گاردنر از مرکز تحقیق پبشگیری استانفورد در کالیفرنیا و سرپرست این تحقیق در این باره گفت: “راه میانبری واسه کاهش چربی خون موجود نیس. حفظ سلامتی با خوردن یه رژیم غذایی سالم ممکن است. قرص یا گیاهی موجود نیس که با خوردن اون بشه اثرات رژیم غذایی ناسالم رو برطرف کرد.”

گاردنر در توضیح یافته های این تحقیق در نشریه Archives of Internal Medicine می نویسه بعضی از ادعاها در مورد تاثیر سیر در پایین آوردن کلسترول خون از تجربیات آزمایشگاهی سر میگیره، اما هیچ شاهدی موجود نیس که سیر در بدن آدم هم اثر مشابهی داشته باشه.

اما در بررسی گاردنر روی ۱۹۲ نفر که اندازه لیپوپروتئین با تراکم کم (LDL)، یا همون کلسترول بد که باعث تنگ شدن شریانا می شه، در اونا کمی بالاتر از حد طبیعی بود، سیر هیچ تاثیری از دید کم کردن اندازه کلسترول خون نداشت.

گاردنر میگه: “بررسی ما اونقدر قوت آماری داشت تا هر فرق کمی در اندازه کلسترول خون رو شناسایی کنه، و هم اینکه زمان کافی واسه بروز تاثیر احتمالی سیر رو در نظر گرفته شده بود. ما حتی به طور جداگونه تاثیر سیر رو در افراد دارای بالاترین اندازه LDL و افراد دارای پایین ترین اندازه LDL مورد مقایسه قرار دادیم، اما بازم نتیجه همون بود.”

این تحقیق با پشتیبانی مالی “موسسات ملی بهداشت” آمریکا (NIH) انجام شده بود.

گاردنر میگه بقیه خواص بهداشتی نسبت داده شده به سیر مانند تقویت دستگاه ایمنی یا مقابله با التهاب و سرطان هم باید با انجام بررسیای علمی ثابت شه.

معروفیت سیر به عنوان یه گیاه سلامت بخش به دوران مصر باستان برمیگرده.

یونانیان و رومیا هم به مقدار زیاد سیر می خوردند. عصاره سیر هم به عنوان یه ماده ضدعفونی کننده مورد استفاده قرار می گرفته.

خواص نسبت داده شده به سیر ممکنه از منطقه مدیترانه ای منشاء گرفته باشه که این گیاه به طور وحشی در اون می رید و رژیمای غذایی ساکنان اون بیشتر غنی از روغن زیتون، ماهی، مغزهای خوراکی و میوه س.

گاردنر میگه ممکنه سیر به عنوان یه چاشنی خوب واسه یه غذای سالم به درد بخور باشه، اما اگه اونو به عنوان یه ماده خوراکی پایین آورنده کلسترول انتخاب کردین، از مرحله پرتین.

جمع آوری شده به وسیله گروه هفت گنج

.

منبع : ۷ganj.org