مصرف زیاد ادویه، تشخیص سرطان رو به تعویق میندازه؟

بک عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جواب به شائبهایی مبنی بر رابطه مصرف زیاد ادویه با مخفی موندن سلولای سرطانی توضیح داد: رابطه مستقیمی میان مصرف زیاد ادویه به وسیله زنان و مخفی موندن سلولای سرطانی و یا به تعویق افتادن تشخیص سرطان وجود نداره و این موضوع در گروه باورهای عامیانه مردمه که مبنای علمی نداره.
دکتر علی یعقوبی جویباری در گفت و گو با سلامت آنلاین با اشاره به این که خطر فاکتورهای مختلفی در مورد ابتلای زنان به سرطان پستون هست، اضافه کرد: محققان، تحقیقات مختلفی در این مورد انجام داده و به یافته های علمی هم دست پیدا کردن. مشخص شده که کسائی که جنب و جوش کمی دارن و ورزش نمی کنن یا از میوه و سبزی کمتر استفاده می کنن، احتمال این که درگیر سرطان پستون شن، هست.
هم اینکه ایشون درباره رابطه نوع تغذیه و بروز سرطان پستون در زنان هم اعلام کرد: داشتن عادات غذایی خاص مثل مصرف گوشت قرمز احتمال دچار شدن به سرطان پستون رو زیاد می کنه.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: یکی از مسائلی که احتمال دچار شدن به سرطان پستون رو در زنان کم می کنه، بارداری و شیردهی به نوزاده. در دوران شیردهی سطح هورمونی بالا هستش و به خاطر همین زنائی که شیردهی داشتن، نسبت به زنائی که ازدواج نکرده و بارداری نداشتن، خطر درگیری با سرطان پستون کمتر تهدیدشان می کنه.
یعقوبی در ادامه با ذکر این نکته که بیماران گرفتار به سرطان پستون خیلی راحت تحت عمل جراحی «ماستکتومی» یا همون برداشتن پستون قرار نمی گیرن گفت: تنها وقتی مریض رو ماستکتومی می کنیم که تومور پستانی بزرگ بوده و بافت پستانی قابل توجه باشه. تو یه همچین موقعیتی قبل از انجام جراحی، اول شیمی درمانی رو انجام می دیم و بعد اندازه پستون رو کوچیک می کنیم، چون هدف اینه که تا حد امکان بخش جسمی فرد حفظ شه. در ۹۰-۸۰ درصد موارد اگه مریض شرایط جسمی اش مطلوب بوده و تومور هم کوچیک باشه، پستون حفظ می شه.
این آنکولوژیست در مورد زمان انجام آزمایش ماموگرافی هم گفت: در دنیا سن ۵۰ سال واسه انجام ماموگرافی در نظر گرفته شده، اما در کسائی که به طور مثال دو خواهرشان گرفتار به سرطان پستون بوده یا در اقوام نزدیکشان کسی رو دارن که با این مریضی درگیر بوده، پیشنهاد می شه از ۴۰ سالگی به بعد ماموگرافی رو بکنن. کلا انجام این آزمایش بین سنین ۳۵ تا ۴۰ سالگی به دلیل اینکه یافته های خیلی مثبتی در اختیار ما قرار نمی ده، ارزشی نداره.

منبع :