روغن نارگیل واسه چند سال به عنوان یه روغن سالم گیاهی پیشنهاد و تبلیغ شده. اما گزارش انجمن قلب و عروق آمریکا پیشنهاد ای دیگه داره.

انجمن قلب و عروق آمریکا گزارش جدیدی رو منتشر کرده که حرف و حدیثای جدی رو شروع کرده. این انجمن هفت آزمایش کنترل شده رو انجام داده تا مقایسه ای بین مصرف روغن نارگیل و روغنای اشباع نشده مونو و پلی انجام بشه. این گزارش که یافته های اون چهار روز پیش منتشر شد نشون دهنده اون هستش که روغن نارگیل کلسترول بد خون رو خیلی زیاد می کنه.

نکته قابل توجه نبود فرق بین روغن نارگیل و روغنای اشباع شده ای مثل: کره و چربی گوشت گاو است. در واقع روغن نارگیل اون قدر از دید اندازه چربی اشباع (۸۲٪ چربی اشباع) بالاست که گوشت خوک (۳۹٪)، کره (۶۳٪) و گوشت گاو (۵۰٪) رو پشت سر خود قرار میده.

اندازه بالای چربی اشباع در روغن نارگیل برخلاف تموم پیشنهاد هاییه که در مورد سلامتی قلب می شه. در گذشته تصور بر این بود که روغن نارگیل سالمه و این گزارش همه چیز رو تغییر میده. تحقیقی نشون میده که ۷۲٪ آمریکاییا باور دارن روغن نارگیل سالمه. 

 

نگاهی به گذشته

در گذشته هم روغن نارگیل طرفداران و مخالفان خودشو داشته. از یه طرف طرفداران این روغن ادعا می کنن که این روغن واسه سلامتی پوست، مو، تیروئید و سیستم گوارش خوبه و هم اینکه جلوی رادیکالای آزاد رو میگیره. از طرف دیگه مخالفان می گن که هیچ یه از این امتیازات به اثبات نرسیده ان و چربیای اشباع درون روغن نارگیل می تونه مشکلاتی جدی واسه سلامتی قلب بسازن. در ادامه تلاش می کنیم به بقیه مشکلات جانبی روغن نارگیل که گزارش شدن بپردازیم:

 

واکنشای آلرژیک

با اینکه این واکنشا با احتمال خیلی کم گزارش شدن اما بعضیا نسبت به این روغن عکس العمل نشون دادن مثل: کهیر زدن روی پوست تا واکنشای جدی مرگبار آنافیلاکتیک. 

 

زیاد شدن وزن

روغن نارگیل شامل چربی زیادیه که واسه آدمایی که به دنبال کاهش وزن هستن خبر خوبی نیس. تلاش کنین اگه می خواید کاهش وزن داشته باشین مصرف روغن نارگیل رو به کمترین حد ممکن برسونین.

 

بیماریای متابولیک

بنا به یافته های چند تحقیق مصرف روغنای تصفیه نشده و هیدروژنه، نارگیل دلیل دچار شدن به بیماریای متابولیک می شه. از پایهً روند هیدروژنه کردن دلیل وارد شدن مقادیر زیادی روغن ترانس به محصول پایانی می شه. در آخرً این ترکیب دلیل افزایش سطح شکر در جریان خون می شه. این موضوع منجربه دچار شدن به دیابت و مقاومت به انسولین می شه.

 

اسهال

جدای از اینکه روغن نارگیل دلیل از بین رفتن یبوست می شه اما می تونه باعث ایجاد نشونه هایی مثل اسهال شه. اگه نیاز به مصرف روغن نارگیل واسه درمان یبوست دارین بهتره که این روغن رو در مقادیر کم مصرف و یافته های اونو به صورت روزانه نمایشگر کنین.

ساکنان جزایر اقیانوس آروم که مصرف کنندگان اصلی روغن نارگیل هستن روزانه ۱۰ قاشق چای خوری بیشتر مصرف نمی کنن. از طرف دیگه اونا چند سال هستش که خودشون مصرف کننده اصلی این روغن هستن.

 

روغن نارگیل دلیل خشکی پوست می شه

برخلاف این واقعیت که روغن نارگیل یه روغنه و باید جذب پوست شه اما در عمل شرایط کمی فرق داره. چیجوری این اتفاق اتفاق می افته؟

یه توضیح اینه که چون پوست شما خودش سبوم رو واسه مرطوب کردنش ترشح می کنه به کار گیری روغن نارگیل دلیل می شه تا روند تولید سبوم کاهش پیدا کنه. چون که پوست همین الان هم چربه. نکته باحال دیگه اینه که روغن نارگیل بدون هرگونه ویتامینه و به طور کاملً از چربی ساخته شده.

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا