:
مصرف داروها در دچار شدن به دیابت اثر میذاره؟

: دکتر مجید حنیفه، کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه همدان، نقش داروها در پیدایش دیابت و یا شدید شدن اونو توضیح داده و گفته: دیابت یه مریضی طولانی است که با کمبود نسبی یا نبود وجود انسولین (هورمون تنظیم کننده قند خون در بدن) مشخص می شه.

ایشون اضافه کرد: مشخصات بالینی دیابت، شامل نبود تحمل به گلوکز و بالا رفتن قند خون، مشکل در سوخت و ساز چربیا و پروتئینا در بدنه و موندگاری این مشکلات در دراز مدت می تونه موجب مشکلات چشمی، کلیوی، عصبی و عروقی بشه.

کارشناس تجویز و مصرف منطقی دارو در جواب به اینکه خود داروها هم می تونن در پیدایش دیابت یا شدید شدن اون نقش داشته باشن؟ اعلام کرده: بعضی از داروها می تونن باعث ایجاد یا شدید شدن بالا رفتن قندخون شن و باید با احتیاط فراوون در افراد دیابتی مصرف شن.

ایشون، کورتیکواستروئیدها مخصوصا دگزامتازون، داروهای ضدجنون مانند الانزاپین، بعضی از داروهای ضد ایدز، داروهای سوکوبگر سیستم ایمنی (سیکلوسپورین، تاکرولیموس)، نیاسین، داروهای ضدفشارخون (مانند هیدروکلروتیازید، پروپرانولول، آتنولول، متوپرولول،..) و فنی تویین رو ازمهمترین این داروها برشمرده.

دکتر حنیفه تاکید کرده: در صورت ضرورت مصرف یکی از این داروها به تشخیص دکتر معالج در این گروه بیماران، قندخون باید بطور مرتب پایش شده و ممکنه افزایش دوز داروهای ضد دیابت لازم باشه.

جفت و جور و جمع آوری: گروه دارو و درمان آکا ایران

منبع :