: مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری به کودک آسیب میرسونه؟

: مجله علمی ایران : وقتی که زنان در دوران بارداری، قرصای ضد افسردگی مصرف می کنن، پزشکان باید تصمیم سختی رو در مورد وضعیت سلامت مادر و کودک بگیرن. افسردگی در دوران بارداری و بعد از زایمون(دوره پس از زایمون) بسیار شایع بوده و عواقب خطرناکی رو به دنبال داره. خودکشی یکی از دلیلای اصلی مرگ و میر مادران در انگلستانه.

با این حال، درزمان ده سال گذشته مطالعاتی روی مشکلات مربوط به مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری انجام شده. این مشکلات شامل اثرات روی بارداری از جمله: زایمون زودرس و وزن کم نوزاد موقع تولد، افزایش اندازه ناهنجاری مانند مشکلات قلبی در نوزاد و افزایش خطر دچار شدن به اوتیسم در کودکانه. طبق مقاله منتشر شده در JAMA،  دلایلی رو داره که  نشون میده : مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری، مربوط به افزایش خطر  ناهنجاریایی در صحبت و گفتاره.

براساس عنوانای روزنامه که این  گزارشا رو منتشر کرده، این احتمال هست که زنان باردار و همسران اونا واسه این موضوع خیلی نگران هستن. در حالیکه تفسیر این تحقیقات کاری سخته. پس ما چه میدونیم؟ عکس العمل زنان باردار و همسران و دکتر اونا چیجوری باید باشه؟

اولین نکته مهم اینست که زنان به جز در مواقع لازم و در صورت به درد بخور بودن، نباید از این داروا در دوران بارداری خود استفاده کنن. زنی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنه و نشانی از بارداری داره، زمان بسیار خوبیه که ببینه ایا بازم به داروهای ضد افسردگی نیاز داره.

در نظر گرفتن تموم گزینه های درمانی خیلی با اهمیته و فقط به دارو نباید فکر کرد. درمانای گفتاری، خصوصا در افسردگیای ناچیز تا متوسط، ممکنه گزینه بهتری واسه درمان افسردگی زنان باردار باشه. بدیش اینه، دسترسی به روشای روان درمانی هنوز در خیلی از مناطق سخته.

نواقص تحقیقات

با اینکه تعدادی از تحقیقات، مشکلاتی رو گزارش کردن دلیل این رابطه هنوز قطعی نشده. ممکنه مشکلات به وجود اومده به وسیله قرصای ضد افسردگی باشه  ولی ممکنه  مشکلات درنتیجه اثرات  ناهنجاریهای خلق و خویی باشه که این داروها واسه اون تجویز شده.

در تعدادی از تحقیقات، علائم افسردگی در بارداری که با قرصای ضد افسردگی درمان نشده بودن، هم اونقدر مربوط به همین مشکلاته.  حتی اگه خطر قرص ضدافسردگی بالاتر یاشد، همونطور که دراین مطالعه هست، ممکنه که شدت بالاتری از افسردگی رو درزنانی که این قرص رو مصرف میکنن، نشون بده.

ممکنه عوامل دیگری در زنائی که قرصای ضد افسردگی در دوران بارداری مصرف می کنن هم وجود داشته باشه که واسه این افزایش خطر درگیرباشند، مانند رژیم غذایی، مصرف الکل و دارو، چاقی.

خیلی از تحقیقات بدلیل در دسترس نبودن داده ها، بیشتر این یافته ها رو به حساب نمیارن. اما واسه اطمینان، شاید تحقیقات بیشتری نیازه تااین عوامل رو در نظر بگیره، به نظر میرسه افزایش خطر مصرف قرصای ضد افسردگی داره کم میشه.

بعضی وقتا، قرصا بهترین گزینه درمانی هستن.

این مهمه که از دیدگاه افزایش خطر بررسی انجام شه. با اینکه هنوز مشکله که به شکل قطعی بگیم مصرف این قرصا آسیبی به  مادر و بچه میزنه، تحقیقات زیادی ، اندازه افزایش خطر کم تا متوسطی رو پیشنهاد دادن.

دوره های افسردگی می تونه از ناچیز و کوتاه تا شدید و دراز مدت باشه. تعدادی از روشای درمانی به زنان باردارافسرده کمک می کنه، این روشهاازافزایش پشتیبانی ، مداخله های روانشناسی و اجتماعی تا درمان با داروهای ضدافسردگی است.

 موسسه ملی بریتانیا واسه بهداشت و مراقبت (NICE) ، مصرف قرصای ضد افسردگی رو واسه درمان زنان دارای افسردگی متوسط تا شدید پیشنهاد می کنه. واسه زنائی که افسردگی شدید دارن یا دارای سابقه مریضی روانی هستن، مصرف دارو در دوران بارداری بهترین گزینه س.

تصمیم واسه مصرف دارو در دوران بارداری مشکله. داروهای ضد افسردگی شک نداشته باشین جای خود رو دارن. تنها خود کشی یه خطر نیس بلکه یه زن در هر دوره از افسردگی می تونه پیامدای عمیقی رو بر مادر، کودک و خونواده داشته باشه. ممکنه  خطراتی ناشی ازمصرف  قرصای ضد افسردگی باشه ولی اندازه خطر معنی داری به وجود اومده به وسیله نبود درمان هم هست.

.

منبع :